صفحه نخست بلاگ زیبایی دندان چه کسانی به ارتودنسی دندان نیاز دارند؟

چه کسانی به ارتودنسی دندان نیاز دارند؟


چه کسانی به ارتودنسی دندان نیاز دارند؟
زیبایی دندان توسط : زیباباش 1402/08/17 2 نظر

اردتودنسی دندان یکی از مهم‌ترین درمان‌ها برای مرتب کردن دندان، رفع مشکلات مال اکلوژن، اصلاح ساختار فک و همینطور زیبایی دندان است که امروزه در سراسر جهان انجام می‌شود. این مشکلات می‌توانند منجر به صدمه زدن به دندان‌ها در طولانی مدت، تغذیه نامناسب و ساختمان‌بندی نادرست شده که در نهایت مشکلات جبران ناپذیری به بار می‌آورند. در این مطلب از زیباباش همراه ما باشید تا توضیح دهیم که چه کسانی به ارتودنسی نیاز دارند.

ارتودنسی دندان برای چه کسانی است؟

اردتودنسی یک تخصص مرتبط با دهان و دندان بوده که تشخیص، جلوگیری و درمان بی‌نظمی‌های دهان و دندان از هدف‌های اصلی انجام آن است. این کار برای حل مشکلات مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بهترین روش برای تشخیص انجام آن مراجعه به یک پزشک متخصص است اما در ادامه مهم‌ترین موارد را بیان می‌کنیم.

افرادی با فک کوچک و وضعیت ظاهری نامناسب دندان

برخی از افراد دارای دهان کوچکی هستند و جای کافی برای رشد دندان‌ها وجود ندارد به عنوان مثال ممکن است بعضی از دندان‌ها به صورت کج روی هم یا به صورت چرخشی و پیچ خورده رشد کنند. در تمامی این موارد با کمک ارتودنسی می‌توان این مشکل را حل کرد و با گذشت مدتی دندان‌هایی صاف، منظم، یک دست و دارای قوس داشت.

ارتودنسی با مرتب کردن دندان‌ها می‌توانند فشار ناشی از گاز گرفتن مواد غذایی مختلف به ویژه انواع سخت و سفت را به روی تمامی دندان‌ها پخش کرده و بدین صورت باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان‌ها و فک شود. به صورت کلی وضعیت ظاهری دندان‌ها یعنی نامرتب، نامتوازن، کج و بهم ریختگی دندان‌ها اولین نکته‌ای است که برای نیاز به ارتودنسی باید حتما بررسی شود.

ارتودنسی دندان

وجود فاصله مشهود در بین دندان‌ها

علاوه بر فشردگی دندان‌ها، وجود فاصله در بین آن‌ها می‌تواند در تشخیص این که چه دندان‌هایی نیاز به ارتودنسی دارند، موثر باشد. به صورت کلی کوچک بودن دندان‌ها، فاصله دار بودن دندان‌ها یا دندان غائب سبب مختل شدن عملکرد فک و بایت می‌شود و در نتیجه به استفاده از روش ارتودنسی برای درمان این وضعیت نیاز است.

وضعیت بایت و نحوه قرار‌گیری دندان‌ها به روی یکدیگر

یکی از مهم‌ترین نکات در این که چه دندان‌های به ارتودنسی نیاز دارند و نقش مهمی در شیوه درمانی ارتودنسی می‌گذارد، بررسی وضعیت نسبت ارتفاع صورت یا بایت به عمق صورت است. به عبارتی دیگر باید گفت انواع صورت تاثیر مستقیمی به روی رویش دندان‌های دائمی دارد.

برای تست این روش باید بررسی شود که هنگام بستن دهان، دندان‌ها به درستی روی هم قرار بگیرند. در صورتی که بین دندان‌های بالا و پایین فاصله‌ای وجود داشته باشد، یا دندان‌های پایینی یا بالایی بسیار جلوتر از دندان‌های فک مقابل قرار بگیرند، اختلال بایت را نشان می‌دهند که برای اصلاح آن نیاز به ارتودنسی است.

افرادی با مشکل گفتار و ارتباط آن با نیاز به ارتودنسی

نوک زبانی حرف زدن یکی از علائم بارز مال اکلوژن یا در واقع همان به هم خوردن موقعیت مناسب فک‌ها و دندان هاست. این اتفاق اصولا تحت تاثیر نامرتب بودن دندان‌ها رخ می‌دهد و با انجام ارتودنسی تا حد زیادی می‌توان این مشکل گفتاری را برطرف کرد. بنابر این می‌توان گفت شرایط گفتاری و نوک زبانی حرف زدن از نکات مهم در تشخیص نیاز به انجام ارتودنسی است.

کسانی که به صورت مداوم احساس درد در فک دارند

در صورت وجود انحراف در فک بالا، فشار زیادی به مفاصل فک و گیجگاه وارد می‌شود. از آن جایی که این مفاصل به سر متصل هستند، نهایتا این عارضه با سردرد‌های مداوم همراه است. این عارضه در صورت انحراف فک و ناهنجاری بایت گا‌ها با انجام ارتودنسی رفع می‌شود.

ارتودنسی دندان درد دارد

معرفی افرادی که به ارتودنسی نیاز دارند!

·        افرادی که دارای دندان‌های نامرتب و کج هستند، نیاز به ارتودنسی دارند تا دندان‌های شلوغ و کج خود را صاف کنند. با استفاده از این روش درمان دندان‌ها به موقعیت بهتری منتقل شده و علاوه بر زیبایی از آسیب دیدن دندان‌ها و لثه جلوگیری می‌شود.

·        افرادی با دندان‌های شلوغ یا کسانی که دندان‌هایشان رشد نکرده و فاصله بین دندانی دارند هم کاندیدای اصلی انجام ارتودنسی هستند.

·        افرادی که فاصلی بین دندانی دارند و یا به علت افتادن و از دست دادن دندان‌ها و عدم رشد مجدد آن‌ها، ظاهر نامناسبی دارند، با کمک ارتودنسی می‌توانند این مشکل را حل کنند و ظاهر خود را بهبود ببخشند.

·        دسته بعدی کسانی هستند که دندان‌های فک بالایی و جلویی بیرون‌زده دارند و همین موضوع سبب ایجاد یک ظاهر نامناسب برای آن‌ها شده است. این دندان‌های بیرون‌زده و برجسته تنها به ظاهر نامناسب ختم نمی‌شوند و بیشتر از حالت معمول امکان آسیب دیدگی دارند. ارتودنسی می‌تواند این مشکل را به خوبی حل کند و سبب شود تا دندان‌ها مجددا به خط نرمال خود بازگردند.

·        درمان ارتودنسی برای کسانی که در برخورد فک بالا و پایین خود دچار مشکل هستند نیز واجب است.

·        دسته بعدی افرادی که به ارتودنسی نیازمندند کسانی هستند که دندان‌های پایینی جلوزده دارند.

·        در بعضی از افراد، اندازه فک بالایی و پایینی متناسب نیست که به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول افرادی هستند که نیمه پایینی فک خیلی کوچک است و سبب آویزان شدن فک بالایی هنگام بسته شدن می‌شود. دسته بعدی برعکس این حالت یعنی افرادی با نیمه پایینی فک بزرگ‌تر هستند که هر دو دسته برای رفع ناهنجاری‌های فک به ارتودنسی نیازمندند.

علائم نشان دهنده نیاز به ارتودنسی دندان

یکی از مناسب‌ترین روش‌های درمانی برای دندان‌های نهفته و یا انحراف دندانی ارتودنسی است که از پوسیدگی و خراب شدن دندان‌ها به مرور زمان جلوگیری می‌کند. حال به بیان علائم نشان دهنده نیاز به ارتودنسی می‌پردازیم که در صورت مشاهده هر کدام از آن‌ها بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. انجام اقدامات درمانی در زمان مناسب سبب دریافت نتایج بهتر و کاهش هزینه‌های درمانی می‌شود.

·        نامرتبی و یکدست نبودن دندان‌ها

·        وجود فاصله مشهود میان دندان‌ها

·        مشکلات گفتاری و دشواری تلفظ صحیح کلمات به دلیل نامرتبی دندان‌ها مانند نوک زبانی حرف زدن

·        مال اکلوژن یا ناهنجاری بایت

·        دشواری برای گاز زدن و جویدن

·        ایجاد درد و ناراحتی فک و دندان خصوصا هنگام جویدن و یا صحبت کردن

·        اختلالات مفصل گیجگاهی و درد

·        التهاب و خونریزی لثه ناشی از فشار دندان‌ها به بافت لثه

·        عفونت لثه، پوسیدگی دندان‌ها و بوی نامطبوع دهان با وجود رعایت کامل بهداشت دهان و دندان

ماندگاری اثر ارتودنسی دندان

مزایای انجام ارتودنسی چیست؟

انجام ارتودنسی به اصلاح ناهنجاری دندان‌ها و فک کمک می‌کند که از لحاظ زیبایی شناختی تاثیر چشم‌گیری در بهبود ظاهر افراد دارد. دستیابی به یک ظاهر مناسب و متعادل، لبخندی زیبا و افزایش زیبایی چهره مزیت استفاده از روش درمان ارتودنسی است. این روش درمانی در کنار افزایش زیبایی می‌تواند به رفع مشکلات ژنتیکی فک و دهان نیز کمک کند که درمان ناهنجاری‌های فک اهمیت بالایی برای سلامتی افراد دارد.

انواع روش‌های درمانی ارتودنسی به نوبه خود می‌توانند سبب پیشگیری از مشکلات بعدی شوند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مشکلات بلع و جویدن اشاره کرد که با ارتودنسی حل می‌شوند. بسیاری از افراد برای رفع مشکلات فک و مفاصل آن به درمان ارتودنسی نیازمندند که با انجام آن می‌توان عوارض و مشکلات ناشی از این ناهنجاری‌ها را کاهش داد و یا حتی کلا از بین برد.

داشتن دندان‌های یکدست و رفع ناهماهنگی‌های ایجاد شده در دهان به ویژه روی هم بودن آن‌ها یا بیرون زدگی از لثه‌ها می‌تواند به صورت چشم‌گیری ریسک پوسیدگی و عفونت‌های لثه و دندان را از بین ببرد. به صورت کلی درمان‌های ارتودنسی می‌تواند سلامت دندان‌ها و طول عمر آن‌ها را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین روش ها برای  زیبایی دندان

سخن پایانی

ارتودنسی صرفا برای زیباسازی دندان‌ها نبوده و امروزه به عنوان یک روش درمانی شناخته می‌شود. این روش به بیماران کمک می‌کند تا با اصلاح ساختار دهان و دندان، از آسیب رسیدن به فک و دندان‌ها جلوگیری کند. اما اصلی‌ترین ویژگی ارتودنسی، زیباتر و مرتب کردن دندان هاست که در نهایت منجر به داشتن ظاهری بهتر می‌شود. درمان به وسیله ارتودنسی علاوه بر این که روشی برای حرکت دادن دندان‌ها و صاف کردن آن‌ها برای بهبود ظاهری مناسب است، می‌تواند کمک شایانی به مراقبت طولانی مدت از سلامت دندان‌ها، لثه‌ها و مفاصل فک کند.

مجله اینترنتی زیبایی سلامت

2 دیدگاه
 • سمیرا محمودی
  • سمیرا محمودی
  • 1402/08/21

  آیا ارتودنسی ساده بهتر است یا اون نگین دار ها یعنی ارتودنسی موقت یا متحرک که یک سیم هستند خوبه یا ارتودنسی ثابت؟

 • سپیده
  • سپیده
  • 1402/09/14

  علائم نشان دهنده نیاز به ارتودنسی دندان چیست؟

نوشتن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلدهای الزامی علامت گذاری شده است*.

عضویت در خبرنامه

رایگان ثبت نام کنید و اولین نفری باشید که از پست های جدید مطلع می شوید.