صفحه نخست محاسبه BMI، شاخص توده بدنی

محاسبه BMI، شاخص توده بدنی


شاخص توده بدنی (BMI) معیاری است که از قد و وزن شما برای بررسی سلامت شما استفاده می‌کند. BMI تغییرات طبیعی در شکل بدن را در نظر می‌گیرد و محدوده وزنی مناسب را برای یک قد خاص ارائه می‌دهد. شاخص توده بدن یا BMI در برخی موارد، می‌تواند به پزشک کمک کند تا تناسب اندام کلی و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را تعیین کند. با این حال، BMI تنها عاملی نیست که پزشک در نظر می‌گیرد و یک ارزیابی قابل اعتماد برای هر نوع بدنی نیست.

شاخص توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI معیاری برای اندازه بدن است که وزن فرد را با قد او مقایسه می‌کند. نتایج اندازه گیری BMI می‌تواند ایده‌ای در مورد اینکه آیا یک فرد وزن مناسبی نسبت به قد خود دارد یا خیر را ارائه دهد. BMI یک ابزار غربالگری است که نشان می‌دهد که آیا یک فرد دارای کمبود وزن است، وزن متعادلی دارد یا دچار اضافه وزن و چاقی است.

اگر BMI یک فرد خارج از محدوده سالم باشد، نیاز به توجه ویژه دارد تا از بروز خطرات سلامتی در آینده جلوگیری کند. وزن بیش از حد می‌تواند منجر به انواع مشکلات مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا و مشکلات قلبی عروقی شود. وزن بسیار کم می‌تواند خطر سوء تغذیه، پوکی استخوان و کم خونی را افزایش دهد.

BMI به طور مستقیم چربی بدن را اندازه گیری نمی‌کند و سن، جنس، قومیت یا توده عضلانی را در بزرگسالان در نظر نمی‌گیرد. با این حال، از دسته‌های استاندارد وضعیت وزن استفاده می‌کند که می‌تواند به پزشکان در ردیابی وضعیت وزن در بین جمعیت‌ها و شناسایی مشکلات بالقوه در افراد کمک کند.

فرمول شاخص توده بدنی

برای محاسبه BMI، وزن یک بزرگسال را بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد آن‌ها بر حسب متر تقسیم کنید. برای مثال، شاخص توده بدنی 25 به معنای 25 کیلوگرم بر متر مربع است.

شاخص توده بدنی= وزن / مجذور قد

BMI = kg/m2

عضویت در خبرنامه

رایگان ثبت نام کنید و اولین نفری باشید که از پست های جدید مطلع می شوید.